התפקידים והאחריות של בעל בית מאמן ובעלי חכירה

ביטוח מאמנים הוא פוליסת ביטוח הכוללת מוסכים מושכרים המוצמדים לנכס כרכרה, בדרך כלל בבעלות עצמאית. בקיצור זה אומר שהנכס הוא בעלות חופשית, והמוסכים הם במושכר. ?

בעל הבית מתגורר בדרך כלל מעל המוסכים, ויש לו שימוש באחד המוסכים. לפעמים יש חניונים במקום מוסכים; אולם העיקרון והכיסוי הביטוחי זהים. ?

על בעל הבית לכסות את מבנה הבניין, לרבות כל המוסכים, ועליו להגן על חבויותיהם המשפטיות. אם חוכר העושה שימוש באחד המוסכים סובל מנזקים או פציעה כתוצאה מהבניין, בעל החירות יכול להטיל אחריות – האחריות המשפטית היא 'חובה'. גם לבעלי השוכר יש אחריות, ולעתים קרובות כולם אינם מודעים למה בדיוק נקבע בשטרים של הנכס שלהם כאשר הם רכשו את ביתם עם מוסך מושכר, המהווה חלק מרכושו של אדם אחר. ?

אין אישור להתקנת אינסטלציה או חשמל. אין אישור לאחסן סחורה/תכולה כלשהי – יש להשתמש במוסך רק לאחסון רכב מנועי. מניחים כי לרכב המושכר יש ביטוח הדואג לחובות המושכר. לבעל השכיר יש גם שימוש רק בדרך הנסיעה כדי לגשת למוסך ולהחנות את רכבו – שטח נסיעה זה אינו מיועד לשמש כמחסן/קרקע עבור בעל החכירה. לדוגמה, לא תורשה להשתמש בחניה כדי לאחסן דלג, ואסור להשתמש בו עבור פחים, אופניים או פריטים אחרים שאינם קשורים לאחסון של רכב מנועי. בהסכמת בעל השכיר, ניתן לנהל משא ומתן על שימוש זמני הנוגע לקרקע/גישה/שביל כניסה – למשל אחסון זמני של דילוג במהלך שיפוץ הבית למשך מספר ימים בלבד.

אין לאפשר למחזיק החופשי לאפשר לכל בעל חכירה של מוסך לאחסן פריטים מסוכנים כגון נוזלים דליקים. ?

יתכן כי בעל החירות יוכל לבקש מהחוכרים תרומה כספית לעלות מרכיב הבניינים בפוליסה – בדרך כלל זה מפורט בשטרי הבעלות על הנכס ובדרך כלל מוגבל ל-10-20% לכל חוכר. יש לחשב את התרומה רק מתוך עלות ביטוח מבנים – ואין להביא בחשבון את כל שאר העלויות בפוליסת בעלי הבית בחישוב התרומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *