חוק המשיכה – אתיקה ונכות לטווח ארוך

בדיוק ב-CNN.com התפרסם היום מאמר על "הסוד", הספר שכבש את העולם (תרתי משמע) בסערה המתאר את מה שנודע בדרך כלל כחוק המשיכה. אמנם אין שום חדש ב"חוק" הזה – נכתב עליו כבר עשרות שנים – מה שחדש הוא המצגת והפופולריות בתרבות שלנו.

אז מה בעצם העניין? בואו נראה דוגמה. לא מזמן שמעתי גברת מביעה כיצד "הסוד" שינה את נקודת המבט שלה – כיצד היא עומדת להשתמש בחוק המשיכה כדי לשנות את בריאותה ועושרה. היא הייתה שאובה ומלאת התלהבות. נראה שהיא הייתה חולה במשך זמן מה והרגישה שבאמצעות השימוש ב"הסוד", היא יכולה למשוך את הכספים הדרושים לה כדי לחפש עזרה רפואית נחוצה נואשות. על פניו הכל נראה הגיוני. אתה מושך אליך את מה שאתה מחפש או מה שאתה מחזיק בתודעה. לכן בקשו ותקבלו, דייר יסודי של "הסוד" או "חוק המשיכה", אמור להניב את התוצאות שאתם מחפשים.

"צריך" – אבל הנה יש עוד בסיפור. נראה שהאדם המבקש מימון לטיפול רפואי הוא עם נכות ארוכת טווח. אין ספק שהאדם חולה וזקוק לטיפול רפואי. אבל כמו שפול הארווי היה אומר – הנה המשך הסיפור. האדם המדובר חלה במחלתה לפני 20+ שנה. הדבר לא נחשף לחברה שבאמצעותה יש לה נכות ארוכת טווח. לדבריה, "האם הם ידעו מתי חליתי, זה היה נחשב למצב קיים ולא הייתי מקבל את קצבת הנכות שלי. אז אני אף פעם לא מדברת על הימים הראשונים האלה".

וואו… המחשבה הראשונה שלי הייתה כאן מישהו שידע שאולי הם לא יהיו זכאים להטבה, אבל היה מוכן לשחק במערכת למען רווח אישי. האם הם היו מוכנים להיות כנים ולקבל את ההשלכות? שוב, הרשו לי להבהיר – אני לא מפקפק במחלה – אני מודאג מהאתיקה של לקיחת מה שאולי לא נכון שלהם. אבל הסיפור מעמיק יותר.

בזמן נכות ארוכת טווח גילתה הפרטנית שחברת הביטוח היא בבדיקה. נראה שחברות הביטוח ממהרות לחקור על מנת להימנע מתביעות הונאה או תשלומים. האם חברות הביטוח משתמשות בטקטיקות אתיות כדי לגלות את האמת? כנראה שלא – עם זאת, היו תביעות רבות מתועדות של נכות כאשר, למעשה, זה לא היה נכון ב-100%. האם זה מצדיק טקטיקות חקירה לא אתיות? לא, אבל אפשר היה לראות איך זה יכול לחול כששאר הסיפור נחשף.

בואו ניקח את זה קצת יותר רחוק. אדם בעל 100% נכות מתכונן לטיול בעיר גדולה לקראת הופעה גדולה במקום בעל שם עולמי. רגע – זה מבלבל, חשבתי שאנשים עם מוגבלויות – במיוחד 100% היו, ובכן נניח, מאותגרים במאמץ מאומץ. אני מסכים. אבל בואו נסתכל על העובדות – אריזת תיקי חליפות, נסיעה לשדה התעופה, עלייה למטוס, נסיעה למלון, תרגול שעות (בציפייה להופעה), עמידה שעות (לפני ובמהלך ההופעה) ולאחר מכן השתתפות בהופעה. מפגש חגיגה לאחר מכן. לא נשמע כמו מישהו שהוא נכה לחלוטין.

אבל יש עוד. איך זה לא התגלה על ידי חברת הביטוח? שאלה טובה. מזוודה אחת נעטפה כמו מתנה כדי שלא תיראה חשודה כשהיא הוצאה מהדירה. ועם חזרתה, הנכה יצאה (לא מביתה), אלא במרחק דרך – כדי שתוכל לזוז מאחורי הבניין – לקפוץ על גדר – ולהתגנב בדלת האחורית כדי שכל מי שצופה לא יידע שהיא חזרה . ומה עם המזוודות. היא הביאה אותם למקום אחר כדי שתוכל לפרוק אותם קצת בכל פעם – כשהתכולה סוחבת בשקיות מכולת – שוב כדי לשטות בכל חוקר ביטוח שעשוי לחפש.

"אני לא רוצה שידעו שנעדרתי. אחרת, הם היו עוקבים אחרי ומשתמשים בנסיעה נגדי בניסיונם להכחיש את תביעתי", קבע הפרט. נראה שחברת הביטוח תטען שהיא יכולה לעשות קצת עבודה – ולמרות שזה עשוי להיות נכון – היא בוודאי לא רצתה ליידע אותם על כך.

אמנם אגיד, שוב, שאני לא מטיל ספק במחלתה – אני נדהם מחוסר האתיקה והיושרה הכרוכים בניסיון לרמות את חברת הביטוח – ובכך לאפשר את היכולת להרוויח רווחים כספיים.

אבל מה זה קשור ל"חוק המשיכה?" ישנם "חוקים" רבים שתחתיהם אנו חיים ודרכם שולטים בעולמנו כפי שהוא פועל מדי יום. יש את "חוק הכבידה". אנחנו לא יכולים להכחיש את זה. כמו כן, יש חוק נוסף – יש המכירים אותו כ"אתה קוצר מה שאתה זורע", או "חוק סיבה ותוצאה". כך או כך, בתור דובר מוטיבציה, אני מגלה שאני נקרא לדבר עם קבוצות על יישום החוק הזה – מכיוון שחוויתי הן את ההשלכות והן את היתרונות של היישום שלו. אני מדבר ממקור ראשון על בחירות: השלכות שליליות – תוצאות חיוביות נאום מרכזי שמתאר את הכוח שיש לנו כפרטים בהתבסס על הבחירות שאנו עושים. יתרה מכך, המצגת, Make It Happen היא מצגת מרכזית המתארת ​​את היישום המעשי של "חוק המשיכה".

מה שנראה נכון הוא שהחוקים שאנו מדברים עליהם עובדים רק אם הם תואמים חוקים אוניברסליים אחרים. למשל, "חוק המשיכה" לא יתגמל מישהו כלכלית אם ישדוד בנק, שכן זה תואם את "חוק סיבה ותוצאה", מה שיגרום לתוצאה שלילית לשוד – כלא. באופן דומה, אדם לא יתוגמל עם תוצאות חיוביות לטווח ארוך באמצעות שקר.

אנחנו כן קוצרים את מה שאנחנו זורעים ובאופן כללי, ברמה אוניברסלית יש לנו בחיינו את מה שאנחנו מושכים אלינו. במקרה זה (יכול להיות שאני טועה – אבל אני לא חושב כך), אני בספק אם היקום, באמצעות "חוק המשיכה" יספק את המימון הדרוש לטיפול הרפואי שאדם זה מחפש – שכן משיכה כזו תהיה בהתאמה לחוקים אוניברסליים אחרים. חוסר יושר, התנהגות לא אתית או חוסר יושרה, כולם יחד יפיקו תוצאה שהיא פחות מהטובה ביותר של האדם הזה.

בתור דובר מוטיבציה שמדבר על "חוק המשיכה" כמו גם על "חוק סיבה ותוצאה", אני מרגיש נאלץ לחלוק עם אדם זה את האמת לגבי יישום החוקים הללו. עם זאת, לאחר מספר שיחות – אני די משוכנע שההודעה לא תישמע. כל כך הרבה פעמים אנחנו כל כך מרותקים לרשת ההונאה שלנו עד שאנחנו לא יכולים לראות את האמת – אפילו כשהיא מולנו. חשוב מכך, ייתכן שלא נהיה מוכנים לקבל את ההשלכות של שינוי ההתנהגות שלנו – ובשלב זה, ההשלכות – כשהן יופיעו – יהיו דרמטיות יותר ממה שאנו עשויים לצפות אי פעם. עונש הונאת ביטוח הוא מאסר – וזו אינה התוצאה המבוקשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *